צ'כיה – מידע למטייל

צ'כיה היא מדינה במרכז אירופה הגובלת בגרמניה במערב, פולין בצפון, סלובקיה במזרח ואוסטריה בדרום, מה שכבר מצביע על העובדה שהמדינה הזו היא עם רגל אחת במערב, והרגל השניה באיזור הסלאבי. בצ'כיה התפתחה במהלך ההיסטוריה מורשת יהודית מפורסמת, ולאורך ההיסטוריה העם הצ'כי היה ידוע כפרו-יהודי, בטח לעומת המדינות שמסביב. לדוגמא, רק בשפה הצ'כית אותה המילה משמשת כדי לבטא "בית כנסת" וגם "כנסיה". צ'כיה היא מדינה תרבותית במיוחד והעם הצ'כי הוא משכיל, נאור, וחברותי.

סקי

אתר הסקי "שפינדלרוב מלין" הוא הגדול במדינה והוא נחשב לאחד מאתרי הסקי הפופולריים עבור הישראלים, כי הוא נחשב אתר מושלם למתחילים. מדוע מושלם? קודם כל כי הוא מקסים, שוכן בלב שמורת טבע יפיפיה, וגם כאלה שאינם גולשים מתלהבים לבקר שם בחורף ובקיץ. בנוסף, יש בשפינדלרוב מלין מסלולים רחבים ומתונים לרוב המתאימים מאוד למתחילים, (כמובן שגם גולשים מתקדמים ימצאו את המסלולים המתאימים להם), בית ספר לסקי עם מוניטין עולמי, והמחיר הוא פשוט מדהים, כמעט חצי מחיר מהמחירים באתרי הסקי במערב אירופה. תוסיפו לזה את העובדה שלאתר יש סטאטיסטיקות מעולה של כמויות שלג, את הכנסת האורחים הלבבת של העם הצ'כי, ותגיעו בעצמכם למסקנה שזהו אתר סקי ללא חסרונות.

הזווית היהודית

היהודים הראשונים הגיעו לצ'כיה במאה ה-2 לספירה, כמה עשרות שנים אחרי חורבן בית המקדש בידי הרומאים, במחוז בו קיימת כיום העיר פראג, ורק כמעט אלף שנה מאוחר יותר יש עדויות להתיישבות יהודית גם בפנים הארץ, כשהם השתלבו בחיי המסחר בקהילות השונות. במאה ה-17 זכו יהודי צ'כיה לשיוויון זכויות מלא. אחד הנתונים המעניינים הוא שתוך זמן קצר מאוד של שנה וחצי אחרי קום מדינת ישראל (1948-50), כחצי מכל תושבי צ'כיה (אז צ'כוסלובקיה) עלו בבת אחת לישראל.